świata

Japonia prezentuje swoje ambicje obronne na targach zbrojeniowych

 

Japonia otworzyła w środę jedne z największych w swojej historii targów zbrojeniowych, które – jak stwierdził minister obrony Gen Nakatani – stanowią dowód na pogłębiające się dążenia tego pacyfistycznego kraju do współpracy obronnej za granicą oraz eksportu broni.

Wystawa DSEI Japan w pobliżu Tokio zaprezentowała japońskie pociski, okręty wojenne oraz badania nad bronią laserową i elektromagnetycznymi wyrzutniami szynowymi (railgunami).

Wydarzenie, dwukrotnie większe niż edycja z 2023 roku, przyciągnęło 471 firm z 33 krajów, w tym 169 z Japonii – dwa razy więcej niż dwa lata temu, według organizatora, firmy Clarion Defense & Security.

„Mam szczerą nadzieję, że ta wystawa stworzy nową okazję do współpracy i wymiany między delegacjami narodowymi a firmami, pomoże w rozwoju przemysłu obronnego, napędzi innowacje oraz przyczyni się do pokoju i stabilizacji,” powiedział Nakatani podczas przemówienia otwierającego wydarzenie.

Japonia stopniowo odchodzi od pacyfizmu, który przez dziesięciolecia stanowił fundament jej strategii obronnej po klęsce w II wojnie światowej.

W 2014 roku zniesiono zakaz eksportu sprzętu wojskowego, a kraj podejmuje pierwsze kroki ku globalnej współpracy obronnej, wspierany przez Stany Zjednoczone i europejskich partnerów, którzy chcą dzielić koszty rozwoju i korzystać z japońskiego potencjału przemysłowego.

„Siła wynika z rozszerzania i podnoszenia zdolności i potencjału sojuszu, co oznacza wykorzystanie naszych wzajemnych umiejętności i specjalizacji we współpracy rozwojowej, produkcyjnej i utrzymaniowej,” powiedział ambasador USA w Japonii George Glass podczas otwarcia amerykańskiego pawilonu DSEI.

Related Articles

Back to top button