Wielka Brytania popiera utworzenie państwa palestyńskiego podczas spotkania premierów w Londynie

Brytyjski premier Keir Starmer spotkał się w poniedziałek w Londynie ze swoim palestyńskim odpowiednikiem, Mohammedem Mustafą, w ramach działań rządu Wielkiej Brytanii na rzecz poparcia dla utworzenia państwa palestyńskiego.
Podczas spotkania Starmer wyraził „szczere kondolencje z powodu przerażającej liczby ofiar śmiertelnych w Gazie”, gdzie działania militarne Izraela od końca 2023 roku doprowadziły do śmierci ponad 50 000 Palestyńczyków.
Zapewnił, że Wielka Brytania będzie nadal naciskać na zawarcie porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem oraz sprzeciwiać się wznowieniu wojny w Gazie po upadku wcześniejszego rozejmu w połowie marca.
Mustafa, pierwszy od 2021 roku przywódca Autonomii Palestyńskiej odwiedzający Downing Street, spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Davidem Lammy’m. Podpisali memorandum o porozumieniu „ustanawiające ich zobowiązanie do wspierania powstania państwa palestyńskiego w ramach rozwiązania dwupaństwowego” — podało brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dokument potwierdził, że Autonomia Palestyńska jest „jedynym legalnym podmiotem rządzącym” na okupowanych terytoriach palestyńskich, obejmujących Gazę, Wschodnią Jerozolimę i Zachodni Brzeg.
Memorandum podkreśla również konieczność ponownego zjednoczenia Gazy i Zachodniego Brzegu pod władzą Autonomii Palestyńskiej z siedzibą w Ramallah, która z kolei musi zobowiązać się do przeprowadzenia reform politycznych i finansowych.
Dodatkowo Wielka Brytania ogłosiła pakiet pomocowy w wysokości 101 milionów funtów (135 milionów dolarów) dla Palestyńczyków na wsparcie operacji humanitarnych, rozwoju gospodarczego i reform.
Lammy powiedział, że wizyta Mustafy „stanowi istotny krok w umacnianiu naszych relacji z Autonomią Palestyńską, kluczowym partnerem w działaniach na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, w krytycznym momencie.”
„Nie porzucimy rozwiązania dwupaństwowego — utworzenia państwa palestyńskiego i Izraela żyjących obok siebie w pokoju, godności i bezpieczeństwie. Potwierdzam zobowiązanie Wielkiej Brytanii do uznania państwa palestyńskiego jako wkład w ten proces.”
Dodał, że Hamas, który od 2007 roku kontroluje Strefę Gazy i przeprowadził śmiertelny atak na Izrael 7 października 2023 roku, „nie będzie miał żadnej roli w przyszłości palestyńskiej enklawy przybrzeżnej.”
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło: „Hamas musi natychmiast uwolnić (izraelskich) zakładników i zrzec się kontroli nad Gazą” i dodało, że będzie współpracować z Autonomią Palestyńską nad wspólnym planem przyszłości Gazy, bazując na inicjatywach prowadzonych przez kraje arabskie.
Francja i Arabia Saudyjska będą współprzewodniczyć spotkaniu w ONZ w czerwcu, mającemu na celu uzyskanie poparcia dla uznania państwa palestyńskiego. Brytyjscy posłowie z rządzącej Partii Pracy niedawno wezwali Ministerstwo Spraw Zagranicznych do oficjalnego uznania państwa palestyńskiego, wskazując, że inicjatywa francusko-saudyjska stanowi ku temu okazję.
Rząd Izraela pozostaje zdecydowany w swoim sprzeciwie wobec jakiegokolwiek uznania państwa palestyńskiego i w czerwcu 2024 roku sformalizował to stanowisko uchwałą parlamentu. Skrajnie prawicowy rząd premiera Benjamina Netanjahu podjął również działania mające na celu osłabienie wspieranej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej, w tym poprzez wstrzymywanie milionów dolarów wpływów z podatków zbieranych przez Izrael na jej rzecz.
Netanjahu, który odrzuca jakąkolwiek rolę Autonomii Palestyńskiej w przyszłości Gazy, skrytykował plan prezydenta Francji Emmanuela Macrona dotyczący konferencji na temat państwowości Palestyny. Spośród 193 członków ONZ, 147 oficjalnie uznało państwo palestyńskie, w tym Hiszpania, Irlandia i Norwegia. Francja, Kanada, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy jeszcze tego nie zrobiły.
Mohammad Sztajjeh, były premier, był ostatnim palestyńskim premierem, który odwiedził Wielką Brytanię, gdy w 2021 roku uczestniczył w Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) w szkockim Glasgow.