Rada Ministrów Arabii Saudyjskiej chwali sukces Hadżdżu, wspiera działania pokojowe i zatwierdza szereg umów międzynarodowych

Rada Ministrów Arabii Saudyjskiej, której przewodniczył książę koronny Muhammad ibn Salman, pochwaliła we wtorek pomyślne przeprowadzenie tegorocznego sezonu hadżdżowego, w którym ponad 1,6 mln pielgrzymów bez przeszkód zakończyło swoje obrzędy. Podkreślono wiodącą rolę Królestwa w zarządzaniu tłumami i świadczeniu usług pielgrzymom odwiedzającym dwa Święte Meczety.
Jak podała Saudyjska Agencja Prasowa (SPA), Rada Ministrów omówiła również działania wspierające bezpieczny powrót pielgrzymów z Iranu do ojczyzny, po niedawnych niepokojach wewnętrznych w tym kraju.
Podczas cotygodniowego posiedzenia w Dżuddzie, Rada przyjęła z zadowoleniem przesłania do króla Salmana od przywódców Wenezueli, Wietnamu i Angoli dotyczące współpracy dwustronnej.
Ponadto potwierdzono stanowiska Królestwa w sprawie wydarzeń regionalnych i globalnych, wyrażając poparcie dla rozwiązań dyplomatycznych oraz potępiając wszelkie naruszenia suwerenności Kataru.
Rada Ministrów wezwała społeczność międzynarodową do zakończenia kryzysu humanitarnego spowodowanego wojną Izraela w Gazie i wezwała do pokoju w zgodzie z międzynarodową legitymacją.
Z zadowoleniem przyjęto również niedawne porozumienie pokojowe między Rwandą a Demokratyczną Republiką Konga oraz wyrażono nadzieję na jego pozytywny wpływ na stabilność i dobrobyt regionu.
Ministrowie odnotowali rozpoczęcie działalności Światowej Organizacji Wodnej w Rijadzie jako kolejny dowód zaangażowania Arabii Saudyjskiej w promowanie globalnej współpracy.
Podkreślono także ostatnie międzynarodowe wyróżnienia, w tym wybór Królestwa na stanowisko wiceprzewodniczącego Zarządu Wykonawczego WHO, powołanie do Wysokiego Zespołu ONZ ds. Agendy 2030 oraz włączenie Rezerwatu Uruq Bani Ma’arid na Zieloną Listę IUCN.
Rada Ministrów z zadowoleniem przyjęła również najnowszy raport IV artykułu MFW, który pochwalił odporność gospodarki saudyjskiej mimo globalnych trudności, wskazując na silny wzrost sektora niezwiązanego z ropą, kontrolowaną inflację i historycznie niskie bezrobocie — wszystko zgodne z celami Wizji 2030.
Podczas posiedzenia zatwierdzono również szereg umów międzynarodowych, m.in. projekt porozumienia z Algierią w sprawie zwalczania przestępczości zorganizowanej, umowę o wzajemnym zniesieniu wiz z Włochami dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i specjalnych oraz rozpoczęcie negocjacji z Rosją w sprawie podobnej umowy wizowej.
Zatwierdzono również memorandum o współpracy w sprawach islamskich z Pakistanem, porozumienie z Międzynarodową Grupą Doradczą ds. Badań Rolniczych dotyczące promowania innowacji w rolnictwie Arabii Saudyjskiej oraz nową współpracę z Zambią w dziedzinie zasobów mineralnych.
Arabia Saudyjska przystąpi także do Zintegrowanego Partnerstwa Przemysłowego na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego, po uzyskaniu zgody Rady Ministrów.
Inne decyzje obejmowały m.in. zmianę nazwy Najwyższego Krajowego Komitetu Inwestycyjnego na Krajowy Komitet Inwestycyjny przy Radzie Spraw Gospodarczych i Rozwoju, zatwierdzenie nowych procedur biometrycznej weryfikacji pasażerów statków wycieczkowych oraz powierzenie Ministerstwu Edukacji nadzoru nad Związkiem Skautów Arabii Saudyjskiej.
Zatwierdzono także restrukturyzację Komitetu ds. Rozstrzygania Sporów i Naruszeń w Ubezpieczeniach w Dammam oraz przegląd końcowych sprawozdań finansowych Czerwonego Półksiężyca i Generalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego.
Zatwierdzono kilka awansów w służbie cywilnej, w tym nominacje w Ministerstwach Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości, Spraw Zagranicznych, Hadżdżu i Umrah, Zasobów Ludzkich i Spraw Municypalnych. Szczególnie wyróżniono awans Manal Radwan na stanowisko ministra pełnomocnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Posiedzenie zakończyło się przeglądem rocznych raportów Ministerstwa Turystyki, Krajowego Funduszu Rozwoju oraz Funduszu Rozwoju Turystyki. Podjęto odpowiednie działania w związku z ich treścią.