Pomimo sprzeciwu Egiptu, porozumienie dotyczące Nilu weszło w życie
Porozumienie między kilkoma krajami dorzecza Nilu dotyczące „sprawiedliwego i zrównoważonego” zarządzania wodami Nilu weszło w życie pomimo sprzeciwu Egiptu.
Ramowa umowa o współpracy w dorzeczu Nilu weszła w życie w niedzielę, po ponad dekadzie negocjacji między krajami dorzecza Nilu, jak poinformowała Komisja Dorzecza Nilu, która zrzesza 10 krajów, jednocześnie witając tę „przełomową chwilę”.
Komisja w oświadczeniu stwierdziła, że porozumienie „świadczy o naszym wspólnym zaangażowaniu w wykorzystanie Nilu na korzyść wszystkich oraz zapewnienie jego sprawiedliwego i zrównoważonego użytkowania dla przyszłych pokoleń”.
Według Komisji, projekt ma na celu „skorygowanie historycznych nierówności w dostępie do wód Nilu i zapewnienie, że wszystkie kraje dorzecza Nilu, zarówno te u źródła, jak i u ujścia, mogą korzystać z tego wspólnego zasobu”.
Do tej pory pięć z dziesięciu krajów zrzeszonych w Komisji ratyfikowało porozumienie, które zostało osiągnięte w 2010 roku w Entebbe w Ugandzie. Są to Etiopia , Rwanda, Uganda, Tanzania i Burundi, podczas gdy Egipt i Sudan odrzuciły porozumienie.