Innowatorzy rozmawiają o przyszłości STEM na szczycie w Rijadzie

Innowatorzy z dziedziny nauki, technologii, inżynierii i matematyki z Arabii Saudyjskiej i całego świata zgromadzili się w poniedziałek w Rijadzie na szczycie Eye on the Future, aby dzielić się spostrzeżeniami i dyskutować o przyszłości STEM.
„Dzisiejsze spotkanie to święto talentu, kreatywności i wizji” — powiedziała Lidia Arthur Brito, zastępczyni dyrektora generalnego UNESCO ds. nauk przyrodniczych.
„Naukowcy, innowatorzy i twórcy zmian jutra są dziś tutaj z nami i naszym obowiązkiem jest zapewnić im wszystkie narzędzia, możliwości i inspirację, jakiej potrzebują, aby sprostać złożonym wyzwaniom naszego świata” — dodała.
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Fundacją Króla Abdulaziza i Jego Towarzyszy na rzecz Utalentowanych i Kreatywnych (Mawhiba), Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Międzynarodową Nagrodą Abdullaha Al-Fozana za Promowanie Młodych Naukowców w STEM, Saudyjską Komisją Narodową ds. Edukacji, Kultury i Nauki oraz Ministerstwem Kultury.
Brito pochwaliła wysiłki organizacji Mawhiba na rzecz wspierania kolejnego pokolenia innowatorów w STEM, kończąc: „Pracujmy dalej razem, aby wychować pokolenie naukowców, którzy nie tylko wyobrażą sobie przyszłość, ale będą ją również kształtować.”
Sesja „Od gwiazd do STEM” zgromadziła wybitnych prelegentów, w tym księcia Sultana bin Salmana, specjalnego doradcę króla Salmana, który wygłosił przemówienie inauguracyjne na temat wzmacniania pozycji saudyjskiej młodzieży.
Książę Sultan wygłosił emocjonalne przemówienie, podkreślając cenne lekcje życiowe i zawodowe, w tym znaczenie słuchania rodziców, kontaktu z naturą, zachowania tożsamości saudyjskiej i nieustannego kształcenia się.
Wspominał o swoich latach pracy w Saudyjskiej Komisji ds. Turystyki i Dziedzictwa Narodowego od 2000 roku, podkreślając hojność i niespotykaną gościnność Arabii Saudyjskiej.
„Dzisiaj wszyscy przyjeżdżają do Arabii Saudyjskiej, aby odnaleźć swoją drogę, nauczyć się czegoś i cieszyć się życiem. Nie spotkają lepszego narodu niż nasz — bardziej gościnnego i hojnego, i słyszałem to od wszystkich, którzy przybyli do Arabii Saudyjskiej” — powiedział książę Sultan.
Po jego przemówieniu rozpoczęły się panele dyskusyjne, w których uczestniczyli wybitni lokalni i międzynarodowi pionierzy, innowatorzy i zwolennicy STEM, w tym dr Majd Abdulghani, liderka działu genomiki w Lean Business Services oraz zastępczyni sekretarza krajowego stypendium Rhodesa w Arabii Saudyjskiej.
Abdulghani była również pierwszą Saudyjką, która otrzymała stypendium Rhodesa, i jest zaangażowana w promowanie integracji danych genomowych w spersonalizowanej i profilaktycznej opiece zdrowotnej w Arabii Saudyjskiej.
Podczas szczytu mówiła o wzmacnianiu pozycji młodzieży w STEM, podkreślając swoją misję podnoszenia świadomości na temat dostępnych dla saudyjskiej młodzieży możliwości w tej dziedzinie. „Moim celem jest zapobieganie utracie szans” — powiedziała.
Podczas wydarzenia podpisano memorandum o współpracy pomiędzy organizacją Mawhiba a Fundacją Edukacyjną Abdullaha Al-Fozana, którego celem jest dalsze wspieranie dostępu młodzieży w Arabii Saudyjskiej do nauk STEM.
Podczas wizyty w siedzibie Mawhiby przed wydarzeniem, Brito pochwaliła wysiłki fundacji w zakresie odkrywania i wspierania talentów w dziedzinach naukowych.
„Myślę, że to, co łączy UNESCO i Mawhibę, to prawdziwa wiara w to, że STEM jest bardzo ważny dla młodych ludzi, ponieważ wyposaża ich nie tylko w wiedzę naukową, ale także w umiejętność krytycznego myślenia” — powiedziała Brito.