Policja Dubaju ekstraduje trzech najbardziej poszukiwanych przez Interpol podejrzanych do Belgii

Policja Dubaju aresztowała i wydała trzech wysokiego szczebla podejrzanych poszukiwanych przez belgijskie władze w związku z poważnymi przypadkami międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Operacja ta była wynikiem skoordynowanych działań międzynarodowych z udziałem Interpolu i Europolu – ogłoszono w niedzielę.
Trzej obywatele Belgii – Mathias Akyazili, Giorgi Faes i Othman El-Ballouti – zostali zatrzymani w Dubaju po wydaniu czerwonych not Interpolu, poinformowała Emirates News Agency (WAM).
Wszyscy trzej byli na liście najbardziej poszukiwanych osób przez Interpol i Europol.
Podejrzani stoją w Belgii przed wieloma poważnymi zarzutami, w tym kierowaniem notorycznym gangiem, handlem substancjami narkotycznymi i psychotropowymi, rabunkiem oraz handlem ludźmi.
Operację prowadził Wydział Dochodzeń Kryminalnych Policji Dubaju we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych ZEA – podała WAM.
„Takie skoordynowane działania wspierają budowę silnych, globalnych ram bezpieczeństwa, które z całą stanowczością przeciwstawiają się przestępczości, jednocześnie promując wymianę międzynarodowej wiedzy i najlepszych praktyk w dziedzinie egzekwowania prawa” – powiedział rzecznik policji w Dubaju.
Operacja została przeprowadzona po otrzymaniu międzynarodowych nakazów aresztowania przekazanych przez belgijskie władze do Departamentu Współpracy Międzynarodowej przy Ministerstwie Sprawiedliwości ZEA – będącego centralnym organem ds. takich wniosków.
Ekstradycję zatwierdził Sąd Kasacyjny w Dubaju, zgodnie z dwustronnymi umowami między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Belgią.
Po przybyciu podejrzanych do Belgii 13 lipca, minister sprawiedliwości ZEA Abdullah bin Sultan Al-Nuaimi oraz jego belgijska odpowiedniczka Annelies Verlinden odbyli rozmowę telefoniczną, aby omówić ekstradycję.
Podczas rozmowy oboje ministrowie podkreślili, że udana operacja odzwierciedla wspólne zaangażowanie na rzecz praworządności, międzynarodowej współpracy sądowej oraz walki z transnarodową przestępczością zorganizowaną i przemocą związaną z narkotykami – podała WAM.
Verlinden podziękowała władzom ZEA za wsparcie, dodając, że ekstradycje „są świadectwem pogłębiającego się partnerstwa prawnego między ZEA a Belgią” oraz „ich wspólnej determinacji, by osoby oskarżone o poważne przestępstwa poniosły odpowiedzialność przed wymiarem sprawiedliwości”.
Pochwaliła również rolę instytucji sądowych i organów ścigania ZEA w całym procesie ekstradycyjnym oraz doceniła trwającą współpracę w oparciu o traktaty ekstradycyjne podpisane między obydwoma krajami w grudniu 2021 roku, które weszły w życie w listopadzie 2022 roku.
Al-Nuaimi potwierdził zobowiązanie ZEA do dalszego wzmacniania dwustronnej współpracy sądowej i podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej w walce z globalną przestępczością i zapewnianiu sprawiedliwości poprzez silne ramy prawne.