Prezydent Palestyny i mieszkańcy Gazy wzywają papieża Leona XIV do kontynuowania „wysiłków na rzecz pokoju” zmarłego papieża

Prezydent Palestyny Mahmud Abbas, wraz z chrześcijanami ze Strefy Gazy oraz przywództwem Hamasu, wezwali nowego papieża Leona XIV do kontynuowania „wysiłków pokojowych” jego poprzednika, papieża Franciszka.
Abbas przesłał „najlepsze życzenia sukcesu dla papieża Leona XIV w realizacji jego szlachetnej misji oraz podtrzymywaniu dziedzictwa zmarłego papieża Franciszka” – podano w oświadczeniu wydanym przez jego biuro w czwartek wieczorem po ogłoszeniu przez Watykan wyboru nowego papieża.
Kardynał Robert Prevost, mało znany misjonarz z Chicago, został niespodziewanie wybrany na nową głowę Kościoła katolickiego, stając się pierwszym papieżem pochodzącym z USA i przyjmując imię Leon XIV.
Abbas podkreślił „znaczenie moralnej, religijnej i politycznej roli Watykanu w obronie słusznych spraw”, dodając, że „naród palestyński i jego prawo do wolności i niepodległości” powinny być priorytetem.
W Gazie niewielka społeczność chrześcijańska wyraziła radość z wyboru nowego przywódcy Kościoła katolickiego. Wierzą również, że nowy papież poświęci uwagę zniszczonej wojną Strefie Gazy, tak jak czynił to papież Franciszek.
„Cieszymy się z wyboru papieża… Mamy nadzieję, że jego serce pozostanie z Gazą tak jak serce papieża Franciszka” – powiedział agencji Reuters George Antone, 44-letni szef komitetu kryzysowego przy Kościele Świętej Rodziny w Gazie.
Zmarły papież Franciszek, który nawoływał do pokoju dla zniszczonej Gazy, zadzwonił do Kościoła kilka godzin po wybuchu wojny w październiku 2023 roku, rozpoczynając to, co Watykańska Służba Informacyjna określiła jako nocną rutynę przez cały okres trwania konfliktu.
„Apelujemy do nowego papieża, aby spojrzał na Gazę oczami papieża Franciszka i poczuł ją jego sercem. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że nowy papież przywiąże wagę do Gazy i jej pokoju” – dodał Antone.
Wojna w Gazie wybuchła, gdy bojownicy Hamasu zaatakowali południowy Izrael, biorąc 251 zakładników i zabijając około 1200 osób – według danych izraelskich.
W odpowiedzi Izrael rozpoczął naloty i ofensywę lądową na Gazę, w wyniku których – według władz zdrowotnych kierowanych przez Hamas – zginęło ponad 52 000 Palestyńczyków, a znaczna część Gazy została obrócona w ruinę.
Hamas w oświadczeniu pogratulował papieżowi Leonowi, wyrażając nadzieję, że „będzie kontynuował drogę zmarłego papieża, wspierając uciśnionych i sprzeciwiając się ludobójstwu w Gazie”.
Kompleks Kościoła Świętej Rodziny w Gazie daje schronienie 450 chrześcijanom oraz prowadzi dom opieki dla osób starszych i dzieci, w którym przebywa także 30 muzułmanów – poinformował Antone.
Liczba chrześcijan w Gazie szacowana jest na około 1000 osób wśród 2,3 milionowej populacji, z czego większość to wierni Kościoła Greckoprawosławnego.