Społeczeństwo

Pożary w Syrii opanowane po 10 dniach walki z ogniem

 

Syryjska agencja obrony cywilnej poinformowała w niedzielę, że pożary lasów, które przez dziesięć dni trawiły zachodnią część kraju, zostały opanowane. Ogień zniszczył rozległe tereny leśne i rolnicze oraz zmusił wielu mieszkańców do ewakuacji.

W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku agencja podała, że „rozprzestrzenianie się ognia zostało powstrzymane, a wszystkie ogniska pożarów opanowane”. Ekipy ratunkowe prowadzą obecnie działania mające na celu schłodzenie pogorzelisk oraz monitorują teren pod kątem ewentualnych nowych zarzewi ognia.

Pożary wybuchły w nadmorskiej prowincji Latakia, gdy region zmagał się z intensywną falą upałów.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), żywioł zniszczył około 100 kilometrów kwadratowych lasów i pól uprawnych.

Podczas walki z pożarami syryjskie służby ratunkowe musiały zmierzyć się z ekstremalnie trudnymi warunkami: wysokimi temperaturami, silnym wiatrem, górzystym terenem oraz niebezpieczeństwem niewybuchów pozostałych po latach wojny.

Kryzys ten pogłębia się w kraju wyniszczonym przez ponad dekadę konfliktu zbrojnego i kryzysu gospodarczego.

W sobotę wieczorem syryjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych i zarządzania kryzysowego, Raed Al-Saleh, poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że dzięki wsparciu zespołów ratunkowych z Turcji, Jordanii, Libanu, Kataru i Iraku udało się „powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia na wszystkich frontach, co stanowi najważniejszy krok w kierunku opanowania pożarów”.

„Sytuacja jest najlepsza od 10 dni” – powiedział minister. Dodał jednak, że nadal istnieje zagrożenie z powodu wiatru, który może wzniecić ogień na nowo, dlatego działania zapobiegawcze są kontynuowane.

Agencja obrony cywilnej poinformowała, że zespoły ratunkowe wykonują obecnie prace mające na celu tworzenie ścieżek i pasów przeciwpożarowych w lasach, by zmniejszyć ryzyko ponownego rozprzestrzenienia się ognia w przypadku jego wznowienia.

Choć nie odnotowano ofiar śmiertelnych, kilka miejscowości w prowincji Latakia zostało ewakuowanych jako środek zapobiegawczy.

Prawie siedem miesięcy po obaleniu wieloletniego prezydenta Baszara al-Asada, Syria wciąż odczuwa skutki wyniszczającej wojny domowej, która zrujnowała gospodarkę, infrastrukturę i usługi publiczne kraju.

W obliczu zmian klimatu, które zwiększają prawdopodobieństwo oraz intensywność susz i pożarów na całym świecie, Syria zmaga się również z falami upałów i niskimi opadami.

W czerwcu Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że Syria „nie doświadczyła tak złych warunków klimatycznych od 60 lat”.

Related Articles

Back to top button