Izraelski doradca Netanjahu zagrożony aktem oskarżenia za przeciek informacji z Gazy

Doradca premiera Izraela Benjamina Netanjahu może usłyszeć akt oskarżenia w związku z zarzutami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa — poinformowała w niedzielę prokurator generalna Izraela. Chodzi o rzekome ujawnienie tajnych informacji wojskowych w czasie trwającej wojny w Strefie Gazy.
Bliski współpracownik Netanjahu, Jonatan Urich, zaprzeczył jakimkolwiek nieprawidłowościom, które miałyby mieć miejsce w tej sprawie. Śledztwo wszczęto pod koniec 2024 roku. Sam premier określił dochodzenia wobec Uricha i innych doradców jako „polowanie na czarownice”.
Prokurator Generalna Gali Baharav-Miara przekazała w oświadczeniu, że Urich oraz inny doradca mieli uzyskać tajne informacje od izraelskiej armii i przekazać je niemieckiemu dziennikowi Bild. Ich celem miało być wpłynięcie na opinię publiczną i ukształtowanie narracji wokół śmierci sześciu izraelskich zakładników zabitych przez palestyńskich porywaczy w Strefie Gazy pod koniec sierpnia 2024 roku.
Śmierć zakładników wywołała masowe protesty w Izraelu oraz oburzenie ich rodzin, które oskarżyły Netanjahu o sabotowanie rozmów o zawieszeniu broni w celach politycznych.
Netanjahu stanowczo zaprzecza tym zarzutom. Twierdzi, że za fiasko negocjacji odpowiada Hamas, podczas gdy organizacja ta zrzuca winę na Izrael.
Według ówczesnego przedstawiciela izraelskiego resortu obrony, czterech z sześciu zabitych zakładników znajdowało się na liście ponad 30 osób, które Hamas miał uwolnić, jeśli zawarto by rozejm.
Artykuł w Bildzie, o który chodzi w śledztwie, opublikowano kilka dni po tym, jak ciała zakładników odnaleziono w tunelu Hamasu na południu Gazy. Opisywał on strategię negocjacyjną Hamasu w pośrednich rozmowach dotyczących zawieszenia broni i w dużej mierze pokrywał się z oskarżeniami Netanjahu wobec tej grupy o impas w rozmowach.
Bild, po ogłoszeniu wszczęcia dochodzenia, oświadczył, że nie komentuje swoich źródeł, a artykuł oparty był na autentycznych dokumentach.
Dwumiesięczne zawieszenie broni osiągnięto w styczniu tego roku, w ramach którego Hamas uwolnił 38 zakładników, zanim Izrael wznowił działania militarne w Gazie. Obecnie obie strony prowadzą kolejne pośrednie negocjacje w Dosze, których celem jest zawarcie nowego rozejmu.