polityka

Czerwony Krzyż „głęboko zaniepokojony” nasilającymi się działaniami wojennymi w Gazie

 

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) wyraził we wtorek głębokie zaniepokojenie w związku z rozszerzeniem przez armię Izraela działań zbrojnych w Strefie Gazy, ostrzegając, że nieliczne wciąż działające placówki medyczne są już przeciążone.

„Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża jest głęboko zaniepokojony nasilającymi się działaniami wojennymi w mieście Gaza i Dżabaliji, które według doniesień w ciągu ostatnich 36 godzin spowodowały dziesiątki ofiar śmiertelnych i rannych wśród ludności cywilnej” – napisano w oświadczeniu MKCK.

Wzmożone działania wojskowe nastąpiły mimo rosnących apeli o zawieszenie broni – w tym ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa – który wezwał Izrael do wypracowania nowego porozumienia w celu zakończenia wojny i uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Gazie.

Jednak izraelska kampania mająca na celu zniszczenie palestyńskiej organizacji zbrojnej Hamas trwa nadal – palestyńska obrona cywilna poinformowała, że we wtorek izraelskie siły zabiły co najmniej 20 osób.

„Nasilenie działań zbrojnych ma miejsce w czasie, gdy i tak już zrujnowany system opieki zdrowotnej w Gazie nie jest w stanie poradzić sobie z nieustającym napływem poważnych przypadków” – podkreślił MKCK.

„Prawie wszystkie szpitale publiczne w Gazie są zamknięte lub zniszczone wskutek miesięcy działań wojennych i ograniczeń w dostępie do podstawowych leków, zaopatrzenia i sprzętu.”

Dodano, że działające jeszcze placówki medyczne – w tym Szpital Polowy Czerwonego Krzyża – są przeciążone i mają „niebezpiecznie niskie” zapasy podstawowych środków, w tym paliwa i nawet worków na zwłoki.

„To poważnie ogranicza ich zdolność do leczenia rannych oraz zapewnienia godnego traktowania zmarłych” – zaznaczyła organizacja z siedzibą w Genewie.

Podkreślono również, że masowe nakazy ewakuacji spychają mieszkańców Gazy na coraz mniejsze obszary, wywołują panikę wśród cywilów i utrudniają ratownikom dostęp do potrzebujących.

„MKCK pilnie ponawia apel o ochronę personelu medycznego i placówek medycznych w Gazie” – dodano, wskazując, że nie wolno ich pozbawiać zasobów.

Organizacja zaznaczyła również, że osoby ewakuowane powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki – schronienie, higienę, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo i żywność.

„Wielu ludzi w Gazie jest rannych, chorych lub ma niepełnosprawności. Często nie są w stanie zastosować się do nakazów ewakuacji. Należy dołożyć wszelkich starań, by ich chronić” – podsumował MKCK.

Related Articles

Back to top button