Biznes

Rada Współpracy Zatoki Perskiej i Japonia rozpoczynają drugą rundę negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu w Tokio

 

Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) i Japonia rozpoczęły drugą rundę negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu (FTA), koncentrując się na pogłębieniu współpracy gospodarczej między obiema stronami.

Rozmowy odbywają się w Tokio w dniach od 30 czerwca do 4 lipca i mają na celu przygotowanie gruntu pod kompleksową umowę o wolnym handlu, która zapewniłaby towarom i usługom z krajów Zatoki preferencyjny dostęp do japońskiego rynku poprzez obniżenie ceł, uproszczenie procedur celnych i ułatwienia regulacyjne.

Negocjacjom towarzyszyły spotkania koordynacyjne zespołów technicznych GCC w dniu 29 czerwca – poinformowała Saudyjska Agencja Prasowa (SPA).

Jest to kontynuacja pierwszej rundy negocjacji z grudnia ubiegłego roku, podczas której omawiano współpracę w zakresie handlu towarami i usługami, e-commerce, inwestycji oraz oceny gospodarczej.

„Druga runda negocjacji obejmie szereg tematów w różnych obszarach, w tym towary, środki sanitarne i fitosanitarne, bariery techniczne w handlu, usługi, usługi finansowe, telekomunikacyjne, przepływ osób fizycznych, własność intelektualną, rozstrzyganie sporów, postanowienia ogólne umowy, zasady pochodzenia oraz ułatwienia w handlu” – poinformowała SPA.

Arabia Saudyjska, reprezentowana przez Generalny Urząd Handlu Zagranicznego, której delegacji przewodniczy zastępca gubernatora ds. organizacji międzynarodowych i umów, Fareed Al-Asaly, bierze udział w rozmowach.

Delegacja saudyjska obejmuje przedstawicieli ministerstw energii, inwestycji, środowiska, wody i rolnictwa, a także urzędników z Saudyjskiego Urzędu ds. Żywności i Leków, Banku Centralnego Arabii Saudyjskiej oraz Urzędu ds. Zakat, Podatków i Ceł.

Umowa o wolnym handlu stanowi prawnie wiążące porozumienie między państwami, mające na celu ograniczenie lub zniesienie barier handlowych.

Celem drugiej rundy negocjacji jest doprecyzowanie proponowanych zapisów umowy oraz wskazanie kluczowych obszarów współpracy, torując drogę do kompleksowego porozumienia.

Zgodnie z danymi Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego (JETRO), eksport GCC do Japonii osiągnął w 2024 roku wartość 84 miliardów dolarów, w porównaniu do 93 miliardów dolarów w roku poprzednim, co wynikało ze spadku cen ropy. Tymczasem eksport japoński do krajów GCC wzrósł do 24 miliardów dolarów z 22 miliardów dolarów w 2023 roku.

GCC posiada obecnie umowę o wolnym handlu ze Stowarzyszeniem Wolnego Handlu (EFTA), obejmującym Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.

Blok zawarł również umowę o wolnym handlu z Nową Zelandią w październiku, a negocjacje trwają z m.in. Australią, Malezją, Turcją i Wielką Brytanią.

Japonia posiada obecnie umowy o wolnym handlu z wieloma krajami, w tym z Singapurem, Meksykiem, Malezją, Chile, Tajlandią, Indonezją i Brunei. Inne główne państwa mające FTA z Japonią to Szwajcaria, Wietnam, Indie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Related Articles

Back to top button