Biznes

Forum saudyjsko-amerykańskie w Rijadzie koncentruje się na projektach transformujących Królestwo

 

Minęło nieco ponad 10 lat od uruchomienia przez Uber usługi zamawiania przejazdów przez smartfon w Rijadzie. Od tego czasu firma rozszerzyła działalność na inne miasta w Królestwie, a jak poinformował dyrektor generalny Ubera, Dara Khosrowshahi, podczas panelu na Forum Inwestycyjnym Arabia Saudyjska–USA w Rijadzie, Arabia Saudyjska jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się rynków firmy.

Obecnie w kraju jeździ już 140 000 saudyjskich kierowców obsługujących 4 miliony pasażerów w 20 miastach Królestwa.

Khosrowshahi zapowiedział, że firma przygotowuje się do kolejnego technologicznego kroku — jego zdaniem wkrótce na saudyjskich ulicach pojawią się pojazdy autonomiczne.
„Zobaczycie autonomiczne pojazdy w Arabii Saudyjskiej jeszcze w tym roku” – powiedział podczas panelu we wtorek. – „To coś, na czym bardzo się koncentrujemy.”

Dodał, że pojazdy te będą znacznie bezpieczniejsze zarówno dla pasażerów, jak i innych uczestników ruchu.

„Technologia autonomiczna ma ogromny potencjał” – wyjaśnił.
– „Po pierwsze, oznacza bezpieczniejsze drogi, ponieważ autonomiczny kierowca się nie rozprasza, nie pisze SMS-ów w trakcie jazdy itd. To kierowca, który nieustannie się uczy, korzystając z doświadczenia przejechanych milionów kilometrów na całym świecie.”

Ostatecznie, jak dodał, „autonomiczny transport będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale też tańszy.” Uber współpracuje obecnie z 18 partnerami technologicznymi, aby wprowadzić technologię autonomiczną w sposób bezpieczny.

Transformacyjne megaprojekty w Arabii Saudyjskiej

W innej sesji forum, moderowanej przez redaktora naczelnego „Arab News” Faisala J. Abbasa, skupiono się na megaprojektach, które podnoszą globalny wizerunek Królestwa i stanowią nowy rozdział w historii jego transformacji.

Jednym z kluczowych projektów jest przekształcenie Dirijji – kolebki państwowości saudyjskiej – w globalne centrum kultury, historii i rekreacji. Projekt ten wpisuje się w cele modernizacji i dywersyfikacji zapisane w „Wizji 2030”.

Jerry Inzerillo, dyrektor generalny Diriyah Company, podkreślił znaczenie ochrony dziedzictwa Królestwa, w tym historycznej dzielnicy At-Turaif – siedziby rodu Al-Saud i miejsca narodzin pierwszego państwa saudyjskiego w 1727 r., wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2010 r.

Obecnie Dirijja to scena jednego z największych projektów w kraju: transformacja o wartości 63,2 miliarda dolarów na terenie 14 km² w międzynarodową destynację dziedzictwa, kultury i stylu życia.

Inzerillo poinformował, że projekt przebiega zgodnie z harmonogramem i budżetem:
„W tym tygodniu powitaliśmy w naszym obiekcie trzymilionowego odwiedzającego. Na projekcie pracuje obecnie 45 000 osób. Mamy zaszczyt współpracować z 83 firmami amerykańskimi.”

Projekt New Murabba i przełomowa architektura

Michael Dyke, dyrektor generalny New Murabba Development w Rijadzie, przedstawił projekt Mukaab – monumentalnego budynku w kształcie sześcianu, który ma stać się jednym z najbardziej ikonicznych na świecie.

„To jedna z największych znanych konstrukcji w historii” – powiedział Dyke, porównując ją do MSG Sphere w Las Vegas.
Mukaab będzie 22 razy większy, a w jego wnętrzu znajdą się hologramy oraz zaawansowane systemy sztucznej inteligencji.

Budynek ma zostać udostępniony publicznie po 2030 roku. „Będzie to miejsce inne niż wszystkie, które wzbogaci ofertę projektów już realizowanych w Królestwie.”

NEOM – futurystyczna megametropolia nad Morzem Czerwonym

Rayan Fayez, wiceprezes NEOM, opisał ten projekt jako „miasto wielkości stanu Massachusetts”, zajmujące 26 500 km².

Budowa tej metropolii wymaga ogromnej infrastruktury – zarówno cyfrowej, jak i fizycznej:
– „Położyliśmy już 500 km światłowodu, budujemy centrum danych, a infrastruktura energetyczna oparta jest na farmach słonecznych i wiatrowych.
Ułożono także 194 km rurociągów wodnych i rozwijana jest infrastruktura żywnościowa – m.in. szklarnie.”

Fayez podkreślił, że NEOM to „inicjatywa budowy całej gospodarki, a nie tylko projekt deweloperski.”

Wspomniał również o kluczowym partnerstwie z amerykańską firmą Air Products, w ramach którego powstaje projekt Zielonego Wodoru – wspólne przedsięwzięcie Neom Aqua Power i Air Products.

Gdy wizja Saudii 2030 się urzeczywistni – już za pięć lat – turystyka będzie dla gospodarki Królestwa tak samo ważna, jak dziś ropa naftowa.

Taką prognozę przedstawił Ahmed Al-Khateeb, minister turystyki Arabii Saudyjskiej, podczas panelu na Forum Inwestycyjnym Arabia Saudyjska–USA.

Al-Khateeb podkreślił, że to pokazuje, jak ogromny postęp dokonał się w sektorze turystyki od 2016 roku, kiedy ogłoszono Wizję 2030 – plan mający na celu zmniejszenie zależności od ropy i zdywersyfikowanie gospodarki. Arabia Saudyjska coraz częściej postrzegana jest dziś na świecie jako kraj zielonych gór, oszałamiających wysp Morza Czerwonego oraz gościnnej, ciepłej kultury.

Sektor turystyki i hotelarstwa odnotował ogromny wzrost liczby odwiedzających – z 50 milionów turystów krajowych i zagranicznych w 2019 roku do 115 milionów w 2024 roku, przekraczając ambitny cel 100 milionów turystów wyznaczony w ramach Wizji 2030.

W 2024 roku, jak dodał Al-Khateeb, Arabia Saudyjska znalazła się w gronie 10 najczęściej odwiedzanych krajów świata, przyjmując 30 milionów turystów zagranicznych wśród ogólnej liczby 115 milionów odwiedzających.

„Jestem podekscytowany” – powiedział Al-Khateeb. – „Mamy ogromną energię, by zbudować ten nowy sektor, wykorzystać potencjał naszego wspaniałego kraju i dzielić się jego piękną kulturą z gośćmi z całego świata.”

„Do 2030 roku sektor turystyki stanie się – obok ropy – największym filarem naszej gospodarki” – dodał.

Przez dziesięciolecia produkcja ropy stanowiła od 85 do 90 proc. PKB Arabii Saudyjskiej. Jednak od 2016 roku nastąpiły znaczące zmiany i obecnie ropa odpowiada za mniej niż 55 proc. PKB.

Od 2019 roku Królestwo otworzyło swoje granice dla obywateli blisko 65 krajów, oferując wizy elektroniczne dla osób odwiedzających zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka atrakcje turystyczne – od gór Asir na południu po starożytne skarby Al-Uli na północy.

W Rijadzie – dodał minister – turyści znajdą bogatą ofertę sportową, kulturalną i przygodową. Na odwiedzających czeka także wiele atrakcji nad Morzem Czerwonym oraz w dwóch świętych miastach – Mekce i Medynie.

Al-Khateeb podkreślił, że dobrze wykształcone, dynamiczne młode pokolenie Saudyjczyków jest kluczowe dla rozwoju turystyki. Udział sektora w rynku pracy wzrósł z 2 proc. do 7 proc. w ciągu niespełna dekady.

Ministerstwo planuje przyjąć 50 milionów turystów zagranicznych do 2030 roku, co ma uplasować Arabię Saudyjską wśród pięciu najczęściej odwiedzanych krajów świata.
Celem jest również zwiększenie udziału sektora turystycznego w PKB z obecnych 5 proc. do 10 proc. w tym samym roku.

„Stworzyliśmy sektor turystyczny, który zaspokoi potrzeby różnych podróżnych – tych przyjeżdżających w celach biznesowych, wypoczynkowych, rozrywkowych, jak i pielgrzymów odwiedzających dwa święte miasta” – powiedział minister.

Mówiąc o partnerstwie amerykańsko-saudyjskim, Al-Khateeb zaznaczył, że sektor turystyki czerpie najlepsze wzorce z USA – światowego lidera w branży – m.in. w zakresie organizacji konferencji, rozrywki i transportu lotniczego.

„Blisko współpracujemy z naszymi przyjaciółmi i partnerami w USA. Wysyłamy młodych Saudyjczyków, by zdobywali najlepsze wykształcenie i szkolenia zawodowe w dziedzinie turystyki właśnie tam” – dodał.

Related Articles

Back to top button