Włoscy parlamentarzyści protestują na granicy Egiptu z Gazą przeciwko wojnie

W niedzielę włoscy parlamentarzyści protestowali przed przejściem granicznym Rafah na granicy Egiptu ze Strefą Gazy, domagając się dopuszczenia pomocy humanitarnej i zakończenia wojny w zniszczonym terytorium palestyńskim.
„Europa nie robi wystarczająco dużo, nic nie powstrzymuje tej masakry” – powiedziała agencji AFP Cecilia Strada, włoska europosłanka.
Grupa – w skład której weszło 11 członków włoskiego parlamentu, trzech europosłów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych – trzymała transparenty z hasłami: „Zatrzymać ludobójstwo teraz”, „Zakończyć nielegalną okupację” i „Zatrzymać dozbrajanie Izraela”.
„Powinno obowiązywać całkowite embargo na handel bronią z Izraelem i do Izraela, a także zakaz handlu z nielegalnymi osiedlami” – powiedziała Strada.
Protestujący ułożyli na ziemi zabawki, wyrażając solidarność z dziećmi z Gazy, które – jak ostrzega ONZ – stoją w obliczu „rosnącego ryzyka głodu, chorób i śmierci” ponad dwa miesiące po całkowitej blokadzie pomocy humanitarnej przez Izrael.
Według danych ONZ, od początku wojny między Izraelem a Hamasem w październiku 2023 roku w Gazie zginęło co najmniej 15 000 dzieci.
Izrael jest pod rosnącą presją międzynarodową, by znieść blokadę pomocy, ponieważ agencje ONZ alarmują o krytycznych brakach żywności, czystej wody, paliwa i leków.
18 marca Izrael wznowił ofensywę, kończąc dwumiesięczny rozejm w wojnie z Hamasem, która rozpoczęła się po ataku palestyńskiej organizacji na Izrael w październiku 2023 roku.
W sobotę Izrael ogłosił rozszerzenie działań wojskowych, a nowe naloty zabiły dziesiątki osób.
„Słyszymy bomby w tej chwili” – powiedział Walter Massa, prezes włoskiego stowarzyszenia non-profit Associazione Ricreativa Culturale Italiana, w rozmowie z AFP niedaleko przejścia granicznego.
„Armia izraelska wciąż robi to, co uważa za słuszne, podczas gdy społeczność międzynarodowa nie interweniuje, a po drugiej stronie przejścia w Rafah ludzie wciąż giną” – dodał.
Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział w sobotę, że jest „zaniepokojony eskalacją” i wezwał do „natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni”.
Rząd Włoch w sobotę ponownie wezwał Izrael do zaprzestania ataków na Gazę. Minister spraw zagranicznych Antonio Tajani oświadczył: „Dość tych ataków”.
„Nie chcemy już więcej widzieć cierpienia narodu palestyńskiego” – dodał.
W niedzielę ministerstwo zdrowia w Gazie poinformowało, że od wznowienia izraelskich nalotów 18 marca zginęło 3 193 osoby, co podnosi całkowity bilans ofiar wojny do 53 339.