świata

Wielka Brytania i Francja ogłaszają możliwość „koordynowanego” odstraszania nuklearnego

 

Wielka Brytania i Francja zadeklarują, że choć ich odstraszanie nuklearne pozostaje niezależne, to może być koordynowane, a oba kraje wspólnie odpowiedzą na każde „ekstremalne zagrożenie dla Europy” – poinformowały w środę władze obu państw.

Deklaracja, która zostanie podpisana w czwartek, zaznacza, że siły odstraszania nuklearnego obu krajów pozostają pod kontrolą narodową, ale mogą być współdziałające. „Nie istnieje ekstremalne zagrożenie dla Europy, które nie wywołałoby reakcji obu narodów” – podkreślono we wspólnym oświadczeniu brytyjskiego Ministerstwa Obrony i pałacu prezydenckiego Francji.

Macron i Starmer „restartują” współpracę obronną
Prezydent Francji Emmanuel Macron podpisze porozumienie w czwartek, kończąc swoją trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii, podczas której odbędzie się dwustronny szczyt. Spotkanie ma na celu „odświeżenie” relacji obronnych, z naciskiem na wspólny rozwój rakiet oraz współpracę nuklearną.

Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer będą współgospodarzami szczytu w Londynie. W agendzie znajdzie się również utrzymanie wsparcia dla Ukrainy oraz ograniczenie nielegalnej migracji przez Kanał La Manche.

W przeddzień spotkania – które następuje po dwóch dniach intensywnych wydarzeń łączących politykę, gospodarkę i kulturę – Francja i Wielka Brytania ogłosiły, że ich „relacje obronne” zostaną odnowione.

Wspólne zamówienia rakiet i nowe inicjatywy
Londyn i Paryż zapowiedziały wspólne zamówienie większej liczby pocisków manewrujących Storm Shadow (znanych we Francji jako SCALP) – to broń dalekiego zasięgu odpalana z powietrza, opracowana wspólnie przez oba kraje.

Pociski te były w ostatnich latach dostarczane Ukrainie w dużych ilościach, aby wesprzeć Kijów w wojnie z Rosją.

Zacieśnienie partnerstwa ma zapoczątkować nową „Entente Industrielle”, czyniąc z obronności „motor wzrostu gospodarczego” – podkreśliło brytyjskie Ministerstwo Obrony.

– „Jako bliscy partnerzy i sojusznicy w NATO, Wielka Brytania i Francja mają długą historię współpracy obronnej. Dzisiejsze porozumienia przenoszą naszą współpracę na nowy poziom” – powiedział premier Keir Starmer.

Wspólna linia wobec Ukrainy
W czwartek Macron i Starmer wezmą również udział – w formule zdalnej – w posiedzeniu tzw. „koalicji chętnych”, grupy państw wspierających Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją.

Related Articles

Back to top button