Węgry zatwierdzają ustawę o wyjściu z Międzynarodowego Trybunału Karnego

Sejm Węgier zatwierdził we wtorek ustawę, która rozpocznie roczny proces wyjścia kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC), uznając go za „polityczny”— poinformowało węgierskie parlament.
Ruch ten został ogłoszony 3 kwietnia, tuż po wizycie izraelskiego lidera, Benjamina Netanjahu, w Budapeszcie, w ramach rzadkiej wizyty zagranicznej, mimo wydanego przez ICC nakazu aresztowania. Prezydium Zgromadzenia Państw Członkowskich ICC wyraziło zaniepokojenie tą decyzją.
ICC powstał ponad dwadzieścia lat temu, aby ścigać osoby oskarżone o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.
Premier Viktor Orban ostatnio stwierdził, że ICC „nie jest już bezstronnym sądem, sądem prawa, lecz raczej sądem politycznym”.
Węgry odrzuciły pomysł aresztowania izraelskiego premiera i nazwały wydany nakaz „bezczelnym”.
Węgry są jednym z założycieli ICC i ratyfikowały jego dokument założycielski w 2001 roku, ale jeszcze go nie wprowadziły w życie.
Ustawa o wyjściu z ICC, zatwierdzona we wtorek głosami 134 posłów za i 37 przeciw, mówi na stronie parlamentu, że „Węgry stanowczo odrzucają wykorzystywanie organizacji międzynarodowych — w szczególności sądów karnych — jako instrumentów wpływów politycznych”.
Netanyahu nazwał decyzję Węgier o opuszczeniu ICC „odważną i zasadniczą decyzją”.
Premier Izraela ma do tej pory nakaz aresztowania ICC za zarzuty popełnienia zbrodni wojennych w Gazie, podczas gdy Izrael rozszerza operację militarną w palestyńskiej enklawie. Netanyahu zaprzecza tym zarzutom.
Wyjście kraju z ICC wchodzi w życie rok po otrzymaniu pisemnego powiadomienia od Sekretarza Generalnego ONZ o decyzji.