świata

USA potępiają rosyjskie blokowanie sankcji ONZ wobec Korei Północnej

 

Stany Zjednoczone potępiły w środę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych Rosję za „cyniczne blokowanie” monitorowania przestrzegania sankcji wobec Korei Północnej — działania mającego na celu uniknięcie odpowiedzialności za wykorzystywanie północnokoreańskiej broni w wojnie przeciwko Ukrainie.

Kilku członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym USA i Korea Południowa, zwołało w środę posiedzenie, aby zapewnić państwom członkowskim „świadomość naruszeń sankcji i działań omijających”, które generują przychody dla nielegalnych północnokoreańskich programów broni masowego rażenia i rakiet balistycznych — mimo weta Rosji — powiedziała tymczasowa ambasador USA Dorothy Shea.

W marcu 2024 roku Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, kończąc działanie mechanizmu monitorowania sankcji wobec Korei Północnej. Sankcje te obowiązują od 2006 roku i były kilkakrotnie zaostrzane, ale obecnie komitet odpowiedzialny za ich nadzór przestał istnieć.

Shea twierdzi, że od końca 2023 roku Korea Północna przekazała Rosji ponad 24 000 kontenerów z amunicją i materiałami związanymi z uzbrojeniem oraz ponad 100 rakiet balistycznych, które zostały użyte w wojnie przeciwko Ukrainie.

„KRLD w dalszym ciągu bezczelnie narusza rezolucje Rady, eksportując węgiel i rudę żelaza do Chin, a dochody z tego bezpośrednio finansują jej nielegalne programy broni masowego rażenia i rakiet balistycznych” – powiedziała Shea.

„Z przedstawionych dziś dowodów jasno wynika, że Rosja cynicznie blokuje działania Rady w sprawie sankcji wobec KRLD, by uniknąć potępienia za własne naruszenia.”

Ambasador Korei Południowej Joonkook Hwang wyraził zgodę z tą oceną, potępiając „nielegalną współpracę wojskową między Rosją a Koreą Północną”, która według niego „poważnie podważyła reżim sankcji Rady Bezpieczeństwa wobec KRLD i zagraża regionalnemu oraz globalnemu pokojowi i bezpieczeństwu”.

W maju 2022 roku Rosja i Chiny zawetowały rezolucję nakładającą nowe sankcje na Pjongjang, a od 2019 roku opowiadają się za ich złagodzeniem.

Obowiązujące obecnie sankcje wobec Korei Północnej nie mają wyznaczonego terminu zakończenia.

Related Articles

Back to top button