Ukraina finalizuje procedury dotyczące umowy z USA w sprawie surowców mineralnych

Ukraina zakończyła procedury wdrożenia umowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącej eksploatacji surowców mineralnych, w tym uruchomienia funduszu inwestycyjnego – poinformowała we wtorek wicepremier Julia Swyrydenko.
Swyrydenko nie ujawniła wielu szczegółów dotyczących najnowszego kroku w kierunku zatwierdzenia porozumienia, które promował prezydent USA Donald Trump, jednak wiadomo, że w ramach jego realizacji przygotowano dwa dodatkowe dokumenty.
„Kolejny kamień milowy na drodze do uruchomienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy: Ukraina zakończyła wszystkie wymagane procedury zgodnie z harmonogramem” – napisała Swyrydenko po angielsku w mediach społecznościowych.
Dodała, że notę potwierdzającą zakończenie procesu przekazano tymczasowej charge d’affaires USA, Julie Davis.
„To równe, perspektywiczne porozumienia, zgodne z interesem narodowym Ukrainy i skonstruowane tak, by zapewnić, że środki inwestycyjne będą trafiać wyłącznie na odbudowę i rozwój Ukrainy” – podkreśliła.
Po tygodniach trudnych negocjacji – w tym głośnej kłótni między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a Donaldem Trumpem w Gabinecie Owalnym – Swyrydenko podpisała umowę w Waszyngtonie, a w zeszłym tygodniu ratyfikowała ją Rada Najwyższa Ukrainy.
Po głosowaniu Swyrydenko określiła porozumienie jako „nie tylko konstrukcję prawną, ale fundament nowego modelu współpracy z kluczowym partnerem strategicznym.”
Umowa daje Stanom Zjednoczonym uprzywilejowany dostęp do nowych ukraińskich kontraktów na wydobycie surowców oraz zakłada utworzenie funduszu inwestycyjnego, który ma być wykorzystywany do odbudowy Ukrainy przez pierwsze 10 lat.
Ukraina traktuje umowę również jako szansę na odblokowanie dostaw nowej amerykańskiej broni – w szczególności dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot, które są uznawane za kluczowe w ochronie przed rosyjskimi atakami z powietrza.
Prezydent Zełenski pochwalił nową wersję umowy jako znaczącą poprawę w stosunku do wcześniejszych propozycji, które niektórzy krytycy na Ukrainie określali jako „kolonialne”. Porozumienie odnosi się także do aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej.