świata

UE prawie osiąga cel klimatyczny na 2030 rok

 

Unia Europejska jest bliska osiągnięcia swojego głównego celu klimatycznego na tę dekadę – planowane ograniczenia emisji CO₂ przez państwa członkowskie mają zbliżyć wspólnotę do realizacji celu zaledwie o jeden punkt procentowy – poinformowała w środę Komisja Europejska.

Zgodnie z analizą KE, UE zmierza ku redukcji emisji netto gazów cieplarnianych o 54% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku – to niemal całkowite osiągnięcie prawnie wiążącego celu wynoszącego 55%.

Z analizy wynika, że w ostatnich dwóch latach rządy państw członkowskich zwiększyły wysiłki na rzecz ograniczenia emisji, mimo że Bruksela mierzy się z narastającą presją polityczną ze strony części krajów domagających się osłabienia zielonej agendy UE.

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie – coraz częściej występują niszczycielskie powodzie i śmiertelne pożary, które są powiązane ze zmianami klimatu.

Jednak wysokie ceny energii po ograniczeniu przez Rosję dostaw gazu w 2022 roku oraz groźba amerykańskich ceł powodują, że coraz więcej państw członkowskich apeluje o złagodzenie unijnych środków ekologicznych, które obciążają przemysł.

Komisarz UE ds. klimatu Wopke Hoekstra zapowiedział większe inwestycje we wdrażanie czystych technologii, by przemysł mógł zyskać na transformacji ekologicznej Europy.

„Emisje spadły o 37% od 1990 roku, podczas gdy gospodarka urosła prawie o 70%, co dowodzi, że działania klimatyczne i wzrost mogą iść w parze. Teraz musimy na tym impasie budować dalej” – podkreślił Hoekstra.

Dane za 2023 rok pokazują, że emisje w UE były niższe o 37% niż w 1990 roku.

Komisja wskazała na znaczące postępy w sektorze energetycznym – odnawialne źródła energii pokryły w 2023 roku 24% zużycia energii w UE.

Sektory rolnictwa i transportu pozostają jednak w tyle.

Rolnicy przez wiele miesięcy protestowali w całej Europie, krytykując politykę klimatyczną UE. Rolnictwo w dużej mierze unikało restrykcji klimatycznych, a Bruksela złagodziła niektóre przepisy środowiskowe w odpowiedzi na protesty.

Na wpływ użytkowania gruntów – w tym rolnictwa i leśnictwa – negatywnie wpłynęły również rekordowe pożary lasów, które osłabiły zdolność lądów do pochłaniania węgla. Według KE, tzw. „pochłaniacz” węgla, jakim są naturalne ekosystemy (łąki, lasy), nie poprawi się do 2030 roku.

Cel klimatyczny UE na 2030 rok pozostaje jednym z najbardziej ambitnych wśród dużych gospodarek świata. Komisja przygotowuje się do ogłoszenia celu klimatycznego na 2040 rok, ale propozycja została opóźniona o kilka miesięcy z powodu sprzeciwu politycznego.

Related Articles

Back to top button