świata

Kambodżańscy uczniowie odtwarzają krwawe zbrodnie Khmer Rouge

 

W tajemniczym i dramatycznym wydarzeniu we wtorek, uczniowie z Kambodży ubrani na czarno i uzbrojeni w bambusowe kije i drewniane karabiny, odtworzyli brutalne zbrodnie, które w latach 1975–1979 pochłonęły życie dwóch milionów ludzi.

Część populacji kraju zginęła z głodu, w wyniku przymusowej pracy lub tortur, a wielu zostało zamordowanych podczas masowych egzekucji pod rządami Pol Pota i jego Khmerów Czerwonych.

Te okropieństwa są upamiętniane w muzeach i miejscach pamięci, m.in. w Choeung Ek, słynnym dawnym „Polu Śmierci” w Phnom Penh, gdzie co roku organizowany jest Dzień Pamięci.

Setki ludzi zgromadziły się w Choeung Ek, gdzie od 1975 do 1979 zginęło około 15 000 osób, składając modlitwy przed wystawionymi czaszkami ofiar.

Uczniowie, uzbrojeni w rekwizyty przypominające broń, odgrywali sceny odcinania gardła, strzelania i bicie ofiar naśladując ataki Khmerów na cywilów.

Niektórzy uczestnicy łezli podczas konfrontująco realistycznej rekonstrukcji.

„Płakałem, kiedy oglądałem ten występ” — powiedział AFP 70-letni Chruok Sam, który przeżył i stracił 12 członków rodziny pod rządami Khmerów.

Mężczyzna podkreślił, że inscenizacja pokazała „dokładnie to samo”, co doświadczył w 1975 roku.

Ma nadzieję, że ta forma edukacji pomoże młodszym pokoleniom lepiej zrozumieć, co nazwał „najokropniejszym i najokrutniejszym reżimem na Ziemi”.

Inny ocalały, 63-letnia Em Ry, powiedziała, że wciąż się boi i nigdy nie zapomniała czasów Pol Pota.

Zmuszana do pracy przez cały dzień, jadła tylko „łyżkę kukurydzy” i straciła kilku członków rodziny, w tym swoją babcię.

Premier Hun Manet, który był na otwarciu nowej fabryki cementu w centralnej prowincji Kampong Speu, wezwał ludzi, aby nie zapominali przeszłości.

„Musimy i iść do przodu, ale nie możemy zapomnieć naszego bolesnego dziedzictwa” — powiedział.

W zeszłym miesiącu Kambodża obchodziła 50. rocznicę brutalnego wkroczenia Khmerów Czerwonych do Phnom Penh.

Specjalny trybunał wspierany przez ONZ skazał przed końcem działalności w 2022 roku trzech kluczowych członków Khmerów na więzienie, innym byłym przywódcom wciąż wolno poruszać się swobodnie.

Pol Pot, nazywany „Bratem Numer Jeden”, zmarł w 1998 roku, zanim został postawiony przed sądem.

Related Articles

Back to top button