Japonia rozpoczyna rozmieszczanie floty Ospreyów w nowej bazie w celu wzmocnienia obrony południowo-zachodniego regionu

Japońska armia rozpoczęła w środę rozmieszczanie swojej floty samolotów V-22 Osprey w nowo otwartej, stałej bazie na południowym zachodzie kraju – to najnowszy krok Japonii mający na celu wzmocnienie obrony w obliczu rosnących napięć w regionie.
Pierwszy z 17 Ospreyów bezpiecznie dotarł do swojej nowej bazy w Camp Saga – poinformowały Siły Samoobrony Lądowej Japonii (JGSDF).
To działanie stanowi część przyspieszonego rozbudowywania japońskich sił zbrojnych, szczególnie w regionie południowo-zachodnim, jako element odstraszania wobec coraz bardziej asertywnych działań morskich Chin.
Te samoloty z przechylanym wirnikiem były tymczasowo stacjonowane w Camp Kisarazu, niedaleko Tokio, od 2020 roku, w czasie gdy trwała budowa nowej bazy i niezbędnej infrastruktury. Reszta floty ma zakończyć relokację do połowy sierpnia – podali przedstawiciele JGSDF.
Po pełnym i stałym rozmieszczeniu w Camp Saga, Japonia planuje ściślejszą współpracę Ospreyów z brygadą szybkiego rozmieszczenia amfibii w Ainoura, w pobliskim portowym mieście Sasebo, w ramach trwającego planu wzmocnienia obrony południowo-zachodnich wysp – powiedział minister obrony Gen Nakatani we wtorek dziennikarzom.
– Środowisko bezpieczeństwa wokół Japonii staje się coraz bardziej wymagające i naszym pilnym zadaniem jest wzmocnienie zdolności obronnych wysp – podkreślił.
Wojska lądowe w Camp Saga współpracują także z 50 śmigłowcami stacjonującymi w pobliskim obozie Metabaru, jak również z personelem sił powietrznych i marynarki wojennej w tym regionie.
Użycie V-22 Ospreyów pozostaje kontrowersyjne w Japonii, zwłaszcza na południu kraju, z powodu serii wypadków z udziałem tych maszyn.
W listopadzie 2023 roku amerykański Osprey rozbił się u południowego wybrzeża Japonii, zabijając osiem osób. W październiku 2024 roku japoński Osprey przewrócił się i uderzył w ziemię podczas próby startu w trakcie wspólnych ćwiczeń z amerykańskim wojskiem. Dochodzenie wykazało, że przyczyną był błąd ludzki.