Decyzja UE o ponownej ocenie relacji z Izraelem „opóźniona aż do bólu”

Amnesty International określiła decyzję UE o przeprowadzeniu przeglądu stosunków handlowych i współpracy z Izraelem w świetle obaw dotyczących wojny w Gazie jako „opóźnioną aż do bólu”.
We wtorek Komisja Europejska zgodziła się na przeprowadzenie przeglądu potencjalnych naruszeń przez Izrael artykułu 2 Porozumienia o Stowarzyszeniu UE-Israel, który wymaga poszanowania praw człowieka i zasad demokratycznych przez obie strony.
Siedemnaście państw członkowskich UE wyraziło sprzeciw wobec działań Izraela w Gazie i zażądało przeprowadzenia tego przeglądu.
Eve Geddie, dyrektor Biura Instytucji Europejskich Amnesty, powiedziała: „Chociaż to pierwszy krok w dobrym kierunku, jest on też opóźniony do bólu. Skala ludzkiego cierpienia w Gazie przez ostatnie 19 miesięcy była niewyobrażalna. Izrael popełnia ludobójstwo w Gazie z mrożącą krew w żyłach niekaralnością”.
NGO od dawna wzywała do przeglądu porozumienia UE z Izraelem, argumentując, że nielegalna okupacja terytoriów palestyńskich jest głównym naruszeniem tego porozumienia.
Działania Izraela w Gazie jeszcze bardziej wzmocniły naciski na przeprowadzenie przeglądu europejskiego handlu z tym krajem.
„Zuchwali dzięki bezczynności UE — a nawet wspierani przez niektóre państwa UE — izraelscy liderzy celebrowali swoje ludobójcze cele” — powiedziała Geddie.
„Nieoficjalna polityka appeasementu wobec Izraela jest sprzeczna z zobowiązaniami państw członkowskich UE i na zawsze będzie oceniana w annałach historii”.
Geddie ostrzegła, że opóźnienie działań UE „będzie kosztować ludzkie życie w Gazie”. Wezwała do natychmiastowego zawieszenia wszelkiej wymiany handlowej związanej z przemysłem osadniczym Izraela, który znacznie się rozwinął w trakcie wojny w Gazie.
„Stawka jest zbyt wysoka. Jeśli UE nie spełni tych zobowiązań jako blok, a będzie próbowała chronić się przed ich wyraźnym obowiązkiem prawnym, jej państwa członkowskie muszą jednostronnie zawiesić wszelkie formy współpracy, które mogą przyczyniać się do naruszeń prawa międzynarodowego” — powiedziała Geddie.
Po tym, jak UE zgodziła się na zbadanie relacji z Izraelem, Amnesty oświadczyła, że teraz będzie dążyć do „znaczącego przeglądu, który weźmie pod uwagę dowody i międzynarodowe standardy”.