Wielka Brytania powinna wznowić rozpatrywanie wniosków azylowych Syryjczyków – apeluje organizacja charytatywna

Brytyjscy ministrowie są pod presją, by wznowić proces rozpatrywania wniosków o azyl od obywateli Syrii, po tym jak nowe dane wykazały, że ponad 7 000 osób pozostaje w stanie „bezterminowego zawieszenia” — informuje BBC.
Po upadku reżimu Baszara al-Asada w grudniu, brytyjski rząd wstrzymał decyzje dotyczące azylu i osiedlenia się na stałe dla Syryjczyków. Zawieszenie to trwa już od pięciu miesięcy, pozostawiając wielu Syryjczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii w stanie niepewności.
Apel Rady ds. Uchodźców
Organizacja Refugee Council wezwała rząd do wznowienia procedur azylowych w trybie indywidualnym, podkreślając, że obecna sytuacja jest nie do przyjęcia.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) oświadczyło, że decyzje zostały wstrzymane „w trakcie oceny aktualnej sytuacji w Syrii”. Źródło BBC podało, że brakuje „stabilnych, obiektywnych informacji”, które pozwoliłyby na rzetelną ocenę ryzyka związanego z deportacjami do Syrii, i że polityka Wielkiej Brytanii w tej sprawie „jest stale analizowana”.
7 tysięcy wniosków czeka
Według najnowszych danych z końca marca:
7 386 Syryjczyków oczekuje na pierwszą decyzję w sprawie swojego wniosku o azyl w Wielkiej Brytanii.
Od momentu zawieszenia decyzji, liczba nowych wniosków od obywateli Syrii spadła o 81%.
Większość osób ubiegających się o azyl nie ma prawa do pracy, ale otrzymuje zakwaterowanie i wsparcie finansowe ze środków publicznych.
– „To sprawia, że wielu Syryjczyków utknęło w stanie zawieszenia, a jednocześnie obciąża brytyjskiego podatnika” – powiedział Jon Featonby, główny analityk polityczny Refugee Council.
Na koniec marca ponad 5 500 Syryjczyków korzystało z zakwaterowania finansowanego przez rząd.
Obawy o zmianę polityki wobec Syrii
Choć rząd brytyjski obiecał rozładować ogólny zaległy stos wniosków azylowych, Featonby ostrzega, że problem syryjski blokuje cały system.
Dodał też, że wielu Syryjczyków obawia się, iż Wielka Brytania może uznać Syrię za kraj bezpieczny, co doprowadziłoby do masowego odrzucania wniosków azylowych i potencjalnych deportacji.