Szef ONZ ds. pomocy humanitarnej krytykuje izraelski plan pomocy dla Gazy jako „cyniczny teatr”

Szef pomocy humanitarnej ONZ, Tom Fletcher, oświadczył we wtorek, że izraelski plan dystrybucji pomocy w Strefie Gazy to „cyniczny teatr, celowa zasłona dymna i listek figowy dla dalszej przemocy i przesiedleń” Palestyńczyków w tym regionie.
W wystąpieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ Fletcher poinformował, że od ponad 10 tygodni do Gazy nie trafiła żadna żywność, lekarstwa, woda ani namioty.
– „Możemy uratować setki tysięcy ludzi. Mamy rygorystyczne mechanizmy, które zapewniają, że nasza pomoc trafia do cywilów, a nie do Hamasu, ale Izrael odmawia nam dostępu, stawiając cel wyludnienia Gazy ponad życie jej mieszkańców” – powiedział Fletcher.
Od 2 marca żadna pomoc nie została dostarczona do Gazy. Izrael utrzymuje, że nie wpuści żadnych towarów ani zaopatrzenia do enklawy, dopóki Hamas nie uwolni wszystkich pozostałych zakładników.
Pod koniec ubiegłego miesiąca Światowy Program Żywnościowy ONZ poinformował, że w Gazie skończyły się zapasy żywności, a prezydent USA Donald Trump oświadczył, że naciskał na premiera Izraela Benjamina Netanjahu, by ten zezwolił na dostarczanie żywności i leków.
Fletcher poinformował, że ONZ spotkała się ponad tuzin razy z władzami izraelskimi, aby omówić proponowany przez nie model dystrybucji pomocy i „znaleźć sposób, by był on możliwy do realizacji”, podkreślając minimalne warunki konieczne do udziału ONZ – w tym możliwość dostarczania pomocy wszędzie tam, gdzie jest potrzebna.
– „Zaprojektowany przez Izrael model dystrybucji nie jest rozwiązaniem” – powiedział do 15 członków Rady Bezpieczeństwa.
– „Wymusza kolejne przesiedlenia. Naraża tysiące ludzi na niebezpieczeństwo. Ogranicza pomoc tylko do jednej części Gazy, pozostawiając inne pilne potrzeby bez odpowiedzi. Uzależnia pomoc od celów politycznych i wojskowych. Używa głodu jako karty przetargowej” – dodał Fletcher.
COGAT – izraelska agencja wojskowa odpowiedzialna za koordynację pomocy – poinformowała, że na początku kwietnia spotkała się z agencjami ONZ i organizacjami humanitarnymi i zaproponowała „ustrukturyzowany mechanizm monitorowania i dopuszczania pomocy”.
„Mechanizm ten ma na celu wsparcie organizacji pomocowych, zwiększenie nadzoru i odpowiedzialności oraz zapewnienie, że pomoc trafia do ludności cywilnej, a nie jest przechwytywana i kradziona przez Hamas” – napisała COGAT w serwisie X (dawniej Twitter) 3 kwietnia.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła 7 października 2023 r., gdy Hamas zabił 1200 osób w południowym Izraelu i uprowadził około 250 zakładników – według danych izraelskich. Od tego czasu ponad 52 700 Palestyńczyków zginęło, według danych władz zdrowotnych Gazy.