Saudyjski zespół medyczny rozpoczął operację rozdzielenia egipskich bliźniąt syjamskich

Zespół medyczny Programu Rozdzielania Bliźniąt Syjamskich w Arabii Saudyjskiej rozpoczął w środę operację rozdzielenia egipskich bliźniąt w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Króla Abdullaha w Rijadzie.
Jak poinformowała Saudyjska Agencja Prasowa (SPA), operacji przewodniczy dr Abdullah Al-Rabeeah, doradca królewski i naczelny koordynator agencji humanitarnej KSrelief.
Bliźnięta są złączone w dolnej części pleców, klatki piersiowej, brzucha i miednicy.
Jeden z noworodków nie posiada niezbędnych narządów, takich jak serce i głowa, oraz cierpi na poważne wady wrodzone, które uniemożliwiają przeżycie – podał Al-Rabeeah.
Złożona operacja w sześciu etapach
Operacja ma potrwać około 11 godzin i odbędzie się w sześciu etapach.
W przedsięwzięciu bierze udział zespół 26 specjalistów i konsultantów z różnych dziedzin, w tym anestezjologii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej i chirurgii plastycznej.
Dr Al-Rabeeah określił ten przypadek jako jeden z najdelikatniejszych i najbardziej skomplikowanych, jakie dotychczas przeprowadzono w ramach programu.
Za szczególnie trudne uznał wspólny kanał kręgowy, który stanowi poważne wyzwanie chirurgiczne.
W trakcie operacji zostaną wykorzystane zaawansowane techniki obrazowania i mikroskopy chirurgiczne, aby zapewnić maksymalną precyzję.
Program saudyjski z międzynarodowym zasięgiem
Jest to już 63. operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich w ramach Saudyjskiego Programu Rozdzielania Bliźniąt, który od momentu powstania w 1990 roku rozpatrzył 149 przypadków z 27 krajów, w tym również z Polski.