Izraelscy osadnicy zorganizowali ceremonię zaręczynową na terenie meczetu Al-Aksa pod ochroną policji

Władze izraelskie zezwoliły w poniedziałek na przeprowadzenie ceremonii zaręczynowej żydowskich osadników na dziedzińcach meczetu Al-Aksa, położonego w okupowanym Starym Mieście we Wschodniej Jerozolimie.
Gubernatorstwo Jerozolimy należące do Autonomii Palestyńskiej określiło to wydarzenie jako „prowokacyjne i upokarzające”, opisując je jako przekształcenie meczetu Al-Aksa w coś na wzór publicznej sali do organizacji uroczystości przez ekstremistycznych osadników.
„(To) rażące naruszenie świętości meczetu, poważna prowokacja wobec uczuć muzułmanów oraz celowa próba narzucenia nowej rzeczywistości, która wymazuje islamską tożsamość tego miejsca i toruje drogę do jego czasowego i przestrzennego podziału” – oświadczyło gubernatorstwo.
W poniedziałek osadnicy, eskortowani przez izraelską policję, przeszli przez teren kompleksu Al-Aksa. Jak poinformowała agencja Wafa, policja uniemożliwiła Palestyńczykom zbliżenie się do osadników i zakłócenie ceremonii.
Gubernatorstwo Jerozolimy podkreśliło, że polityka izraelska zmierza do narzucenia suwerenności nad meczetem Al-Aksa, zaznaczając, że te powtarzające się prowokacje są sprzeczne z prawem międzynarodowym oraz rezolucją UNESCO z 2016 roku, która uznała meczet Al-Aksa za islamskie dziedzictwo kulturowe i wezwała do jego ochrony.
Od 1967 roku Rada Wakfów Jerozolimskich, działająca pod egidą jordańskiego Ministerstwa Wakfów i Spraw Islamskich, jest legalnym organem odpowiedzialnym za zarządzanie i regulację spraw dotyczących meczetu Al-Aksa.
Jednak ten status quo jest w ostatnich latach podważany przez ekstremistycznych osadników, którzy regularnie odwiedzają teren meczetu pod ochroną izraelskiej policji, często w towarzystwie urzędników rządowych, skrajnie prawicowych ministrów i aktywistów.