Forum w Medynie omówi postępy w finansach islamskich

Pod patronatem gubernatora Medyny księcia Salmana bin Sultana, w środę odbędzie się Sympozjum Al-Baraka Ekonomii Islamskiej pod hasłem „Bankowość islamska w ciągu 50 lat: osiągnięcia z przeszłości i nadzieje na przyszłość.”
Gospodarzem 45. edycji wydarzenia będzie żeńska kampus Uniwersytetu Księcia Muqrina, a w spotkaniu wezmą udział ministrowie, liderzy finansowi, eksperci oraz przedstawiciele z ponad 15 krajów.
Dwudniowe sympozjum będzie badać sześć głównych tematów oraz ponad 20 podtematów, koncentrując się na roli bankowości islamskiej w rozwoju gospodarczym, sprawiedliwości i zrównoważonym rozwoju.
Sesje naukowe będą obejmować wczesne fundamenty, bieżącą analizę branży w różnych gospodarkach oraz zmiany regulacyjne i technologiczne.
Dyskusje skoncentrowane na przyszłości podkreślą zarządzanie zgodne z szariatem, mechanizmy finansowania, islamskie okna, przejęcia oraz wkład sektora w zrównoważony rozwój.
Wybitne osoby i instytucje będą uhonorowane za postępy w ekonomii islamskiej w teorii i praktyce.
Abdullah Saleh Kamel, przewodniczący forum, powiedział, że od 1981 roku Al-Baraka jest kluczową platformą do dialogu na temat ekonomii islamskiej.
Powiedział, że 50-letni kamień milowy oferuje okazję do refleksji i spojrzenia w przyszłość, potwierdzając zaangażowanie w innowacje, inkluzję finansową i postępy zgodne z szariatem.
Zostanie również podpisanych kilka umów współpracy, wzmacniając rolę sympozjum jako ośrodka wymiany intelektualnej.
Wyemitowany zostanie film dokumentalny zatytułowany „Zarysy bankowości islamskiej: Od powstania do rzeczywistości współczesnej”, który śledzi ewolucję bankowości islamskiej i jej pionierów.
Sympozjum ogłosi również tematy nominacji w tym roku do Nagrody Saleha Kamela za Ekonomię Islamską, która honoruje jego dziedzictwo i wspiera doskonałość w badaniach.