Stany Zjednoczone mianują Thomasa Barracka specjalnym emisariuszem ds. Syrii

Stany Zjednoczone powołają Thomasa Barracka, długoletniego przyjaciela prezydenta Donalda Trumpa i obecnego ambasadora USA w Turcji, jako specjalnego emisariusza ds. Syrii — podała osoba dobrze zaznajomiona z tematem i dyplomata w Turcji.
Decyzja ta zapadła po przełomowym ogłoszeniu Trumpa w zeszłym tygodniu, że amerykańskie sankcje wobec Syrii zostaną zniesione. Sugeruje to także, że USA uznały, iż Turcja zyskała kluczowy wpływ regionalny na Damaszek od czasu obalenia syryjskiego dyktatora Bashara al-Assada w grudniu, kończąc 14 lat wojny domowej.
Na pytanie o komentarz, rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział: „Na chwilę obecną nie ma żadnego ogłoszenia”.
Podczas wystąpienia we wtorek przed Komisją Spraw Zagranicznych Senatu, sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że zezwala personelowi tureckiej ambasady, w tym Barrackowi, na współpracę z lokalnymi władzami w Syrii, aby zrozumieć, jaką pomoc potrzebują.
„Chcemy pomóc temu rządowi odnieść sukces, ponieważ alternatywą jest pełnoskalowa wojna domowa i chaos, które oczywiście zniszczą cały region” — powiedział Blinken.
Wewnątrz USA odbyło się we wtorek spotkanie z udziałem przedstawicieli Turcji, skupione na sytuacji w Syrii, według tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych, które poinformowało, że omawiano zniesienie sankcji oraz działania w celu przeciwdziałania terroryzmowi.
Stany Zjednoczone dążyły do stopniowego znoszenia sankcji na Syrię aż do ogłoszenia przez Trumpa „zakończenia sankcji”, które miałoby dać Syrię szansę na odzyskanie stabilności po wyniszczającej wojnie. Podjął tę decyzję po rozmowach z saudyjskim księciem mówiącym Mohammedem bin Salmanem i prezydentem Turcji, Tayyipem Erdoganem.
Trump spotkał się także 14 maja z tymczasowym prezydentem Syrii, Ahmadem Al-Sharaa, w Arabii Saudyjskiej i zaapelował o normalizację stosunków z długoletnim wrogiem, Izraelem, po niespodziewanym ogłoszeniu sankcji.
Zerwanie amerykańskich sankcji, które odcięły Syrię od globalnego systemu finansowego, mogłoby otworzyć drogę do większego zaangażowania organizacji humanitarnych działających w Syrii, a także ułatwić inwestycje zagraniczne i handel, w miarę jak kraj dąży do odbudowy.