polityka

Rząd Libanu uzyskał wotum zaufania

 

Nowy rząd Libanu w środę uzyskał wotum zaufania w parlamencie, otrzymując poparcie bloku Hezbollahu, mimo że przyjęte oświadczenie rządu zawierało krytykę broni tej grupy.

95 z 128 posłów poparło rząd premiera Nawafa Salama, wybitnego prawnika, który wcześniej kierował Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Został on powołany w zeszłym miesiącu do utworzenia nowego rządu po wyniszczającej wojnie między Izraelem a Hezbollahem, w której zginęło ponad 4 000 osób, a zniszczenia były ogromne.

Przyjęte oświadczenie rządu stwierdziło, że tylko siły zbrojne Libanu powinny bronić kraju w przypadku wojny. W odróżnieniu od wcześniejszych oświadczeń, nie zawierało ono frazy „zbrojny opór”, która była postrzegana jako legitymizująca posiadanie broni przez Hezbollah poza kontrolą państwa.

Hezbollah utrzymywał swoją broń przez ostatnie dekady, twierdząc, że jest ona niezbędna do obrony kraju przed Izraelem. Jednak wezwania do rozbrojenia tej grupy nasiliły się podczas ostatniej wojny, która zakończyła się zawarciem rozejmu pośredniczonego przez USA w dniu 27 listopada 2024 roku.

Hezbollah nie poparł kandydatury Salama na premiera. Jednak lider parlamentarnego bloku Hezbollahu, Mohammad Raad, we wtorek ogłosił poparcie jego rządu przez ten blok.

Salam stwierdził, że rząd zapewnia, iż Liban ma prawo do obrony w przypadku jakiejkolwiek „agresji” i tylko państwo ma prawo do posiadania broni. Dodał również, że rząd podejmuje środki w celu wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Izrael „tylko przez swoje siły”.

Posłowie z ruchu Amal, kierowanego przez przewodniczącego parlamentu Nabih Berriego – który pośredniczył w zawarciu rozejmu i jest sojusznikiem Hezbollahu – również zagłosowali za nowym rządem. Hezbollah i ruch Amal łącznie posiadają około 27 miejsc przeznaczonych dla społeczności szyickiej.

Ruch Marady, chrześcijańska partia polityczna związana z Hezbollah, oraz Partia Narodowo-Socjalistyczna Syrii, świecka partia nacjonalistyczna sojusznicza z Hezbollah, również wyraziły zaufanie do rządu.

Siły Libanu i Kataeb, partie chrześcijańskie sprzeciwiające się Hezbollahowi i domagające się jego rozbrojenia oraz zmniejszenia wpływów Iranu, również poparły rząd Salama.

Tymczasem 12 posłów wstrzymało się od głosu, a czterech innych wstrzymało się od głosowania, krytykując oświadczenie rządu jako niejasne i brakujące w konkretne plany. Blok „Silny Liban”, kierowany przez Gebrana Bassila z Ruchu Patrioty Libanu, wcześniej związany z Hezbollah, zagłosował przeciwko nowemu rządowi.

Wśród kluczowych kwestii poruszonych przez parlamentarzystów, które rząd powinien rozwiązać, znajdują się naruszenia rozejmu przez Izrael oraz żądania pełnego wycofania się Izraela z terytorium Libanu. Chociaż izraelskie wojska wycofały się zgodnie z warunkami rozejmu, pozostają w pięciu strategicznych punktach wzdłuż granicy i kontynuują przeprowadzanie ataków powietrznych, twierdząc, że ich celem są bojownicy Hezbollahu oraz składy broni.

Posłowie wezwali również rząd do podjęcia działań w zakresie odbudowy po wojnie, rozwiązania poważnego kryzysu gospodarczego i bankowego w Libanie oraz wdrożenia zaległych reform sądowniczych i bankowych.

Related Articles

Back to top button