Palestyńczycy po raz pierwszy podniosą flagę przy WHO po głosowaniu

Delegacja palestyńska uzyskała w poniedziałek prawo do podniesienia swojej flagi przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odnosząc symboliczne zwycięstwo w głosowaniu, które – jak mają nadzieję jej przedstawiciele – doprowadzi do szerszego uznania Palestyny w ramach ONZ i na arenie międzynarodowej.
Wniosek został złożony przez Chiny, Pakistan, Arabię Saudyjską i inne kraje podczas dorocznego Zgromadzenia WHO w Genewie. Został przyjęty 95 głosami za, przy 4 przeciwnych (Izrael, Węgry, Czechy i Niemcy) oraz 27 wstrzymujących się.
Nadzieje na pełne członkostwo
Decyzja ta nastąpiła po ubiegłorocznym sukcesie Palestyny w uzyskaniu rozszerzonych uprawnień w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ oraz w kontekście spekulacji o możliwym uznaniu państwa palestyńskiego przez Francję.
W nawiązaniu do wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy, delegatka Libanu Rana el Khoury powiedziała, że wynik głosowania to „promień nadziei dla dzielnego narodu palestyńskiego, którego cierpienie osiągnęło poziom nie do zniesienia.”
Izrael sprzeciwił się rezolucji WHO i zażądał głosowania, a jego główny sojusznik – Stany Zjednoczone – nie wzięły udziału (USA planują wycofanie się z WHO).
Zachód nadal niejednoznaczny
Mimo że niemal 150 państw na świecie uznało Palestynę jako niepodległe państwo, to wielu kluczowych graczy, w tym USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Japonia, wciąż tego nie zrobiło.
W głosowaniu nad rezolucją WHO:
Francja i Japonia opowiedziały się za,
Wielka Brytania wstrzymała się od głosu.
– „To symboliczny gest, ale znak, że jesteśmy częścią wspólnoty międzynarodowej gotowej pomóc w zakresie zdrowia” – powiedział palestyński ambasador przy ONZ w Genewie, Ibrahim Khraishi, cytowany przez Reutersa.
– „Mam nadzieję, że wkrótce uzyskamy pełne członkostwo w WHO i wszystkich agendach ONZ.”
Palestyńczycy coraz bliżej struktur WHO
Palestyńczycy dążą do utworzenia własnego państwa na terenach zajętych przez Izrael w wyniku wojny w 1967 roku. Obecnie posiadają w WHO status państwa-obserwatora.
W zeszłym tygodniu Palestyńczycy uzyskali również prawo do otrzymywania powiadomień w ramach Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO, które regulują globalny system monitorowania epidemii.
WHO przechodzi obecnie proces zmian, przygotowując się do funkcjonowania bez swojego największego dotychczasowego donatora – Stanów Zjednoczonych.