ON i USA ostrzegają przed rosnącą aktywnością Daesh w Syrii

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Stany Zjednoczone ostrzegły, że Daesh zwiększa swoją działalność w Syrii, co budzi obawy, że mogą oni próbować uwolnić tysiące bojowników obecnie przetrzymywanych w obozach dla uchodźców zarządzanych przez syryjskie siły kurdyjskie.
USA wysłały oddziały do Syrii, aby pomóc w stabilizacji sytuacji, niemal podwajając swój stan obecności w kraju.
W obozach w północno-wschodniej Syrii przetrzymywanych jest do 10,000 bojowników Daesh, a także 40,000 ich krewnych.
„Klejnocem islamskiego państwa (Daesh) są nadal więzienia i obozy,” powiedział Colin Clarke, szef badań w Soufan Group, globalnej firmie zajmującej się wywiadem i bezpieczeństwem, w rozmowie z New York Times.
„To tam znajdują się doświadczeni, zahartowani w boju bojownicy,” dodał. „Oprócz dodatkowej siły, jaką wprowadzają do grupy, otwarcie tych więzień miałoby czysty wartość propagandową,” co wspierałoby wysiłki rekrutacyjne Daesh przez wiele miesięcy, dodał Clarke.
Uważa się, że niedawna rewolta spowodowana upadkiem reżimu Asada zapewniła Daesh okazję do rozszerzenia swoich operacji w Syrii.
Amerykańscy eksperci wywiadu obawiają się, że grupa może teraz wykorzystać to jako trampolinę do siania niestabilności w całym Bliskim Wschodzie.
Prezydent Donald Trump jednak wyraził wątpliwości co do potrzeby stałej obecności wojskowej USA w Syrii.
Miano nadzieję, że rząd sukcesyjny po reżimie Asada będzie wiarygodnym partnerem dla USA, ale wybuch przemocy sektariańskiej w niektórych częściach Syrii w zeszłym miesiącu wzbudził obawy co do tego, jak dużą kontrolę ma nad krajem.
Pomimo swojej porażki do 2020 roku, Daesh, który w pewnym momencie kontrolował ogromne obszary terytorium w Syrii i Iraku, nadal szerzy swoją propagandę, stał się znany z przemocy i represji, a także serii ataków terrorystycznych w Europie.
W zeszłym roku grupa zorganizowała głośne ataki w Iranie, Pakistanie i Rosji. Przedstawiciel Departamentu Obrony USA, mówiąc anonimowo, powiedział NYT, że Daesh przyznał się do 294 ataków w 2024 roku, w porównaniu do 121 w roku poprzednim.
Komitet powołany przez ONZ do monitorowania Daesh ocenił, że w zeszłym roku grupa popełniła około 400 ataków.
Ucieczki z więzień nie są bezprecedensowe. W 2022 roku prawie 400 osób uciekło po ataku Daesh na obiekt w Hasace, co wymagało interwencji USA w celu odpierania ataku.
Niedawny raport ONZ ujawnił, że bojownicy Daesh uciekli z największego obozu więziennego w Syrii, Al-Hol, podczas upadku reżimu Asada.