Misja ONZ wzywa do natychmiastowej deeskalacji w Trypolisie

Misja Organizacji Narodów Zjednoczonych w Libii zaapelowała w środę do wszystkich libijskich stron, aby unikały działań i retoryki politycznej, które mogłyby doprowadzić do eskalacji napięć lub ponownych starć w Trypolisie. Apel nastąpił po doniesieniach o ciągłym wzmacnianiu obecności militarnej w stolicy i jej okolicach.
Premier Libii, Abdulhamid Al-Dbeibah, w maju wydał rozkaz rozwiązania tzw. nieregularnych grup zbrojnych. W rezultacie doszło do najpoważniejszych starć zbrojnych w Trypolisie od lat, w których zginęło co najmniej ośmiu cywilów.
— „Misja kontynuuje wysiłki na rzecz deeskalacji sytuacji i wzywa wszystkie strony do podjęcia działań w dobrej wierze… Siły rozmieszczone ostatnio w Trypolisie muszą się natychmiast wycofać” — oświadczyła Misja ONZ w mediach społecznościowych.
Rząd jedności a podział polityczny
Trypolisem rządzi Rząd Jedności Narodowej pod przywództwem Al-Dbeibaha, ustanowiony w 2021 roku w wyniku procesu wspieranego przez ONZ. Jednak Izba Reprezentantów z siedzibą w Bengazi nie uznaje już jego legitymacji.
Libia od 2011 roku, gdy obalono wieloletniego dyktatora Muammara Kaddafiego w wyniku powstania wspieranego przez NATO, pozostaje niestabilna. W 2014 roku kraj podzielił się na rywalizujące ze sobą władze we wschodniej i zachodniej części kraju. Intensywne walki zostały przerwane dopiero po zawarciu rozejmu w 2020 roku.
Fragmentacja władzy i zagrożenie eskalacją
Wschodnia Libia od dekady znajduje się pod kontrolą generała Chalify Haftara i jego Libijskiej Armii Narodowej, podczas gdy zachód, w tym Trypolis, pozostaje rozbity pomiędzy liczne grupy zbrojne, często działające niezależnie od rządu.
Obecna sytuacja grozi ponownym pogrążeniem kraju w chaosie. ONZ ostrzega, że każda nowa eskalacja może zniweczyć dotychczasowe postępy w kierunku stabilizacji i pokojowego rozwiązania konfliktu.