Izraelski atak na szpital w Gazie zabił rannego dziennikarza – podaje Hamas

Izraelskie wojsko poinformowało, że we wtorek przeprowadziło atak na szpital w Gazie, w którym – według Hamasu – przebywali bojownicy tej organizacji. W wyniku ataku zginął dziennikarz ranny w izraelskim nalocie w zeszłym miesiącu.
Według Hamasu, atak miał miejsce o świcie i zakończył krótką przerwę w działaniach wojennych, która została ogłoszona w celu umożliwienia uwolnienia izraelsko-amerykańskiego zakładnika.
W komunikacie opublikowanym na Telegramie izraelska armia podała, że „znaczący terroryści Hamasu” działali z „centrum dowodzenia i kontroli” zlokalizowanego w szpitalu Nasser w Khan Junis, głównym mieście południowej Gazy.
„Kompleks był wykorzystywany przez terrorystów do planowania i przeprowadzania ataków na izraelskich cywilów i żołnierzy IDF” – czytamy w oświadczeniu.
Hamas poinformował, że w wyniku ataku zginął dziennikarz, a kilka innych osób zostało rannych.
„Armia izraelska zbombardowała we wtorek o świcie budynek chirurgii w szpitalu Nasser w Khan Junis, zabijając dziennikarza Hassana Asliha” – powiedział rzecznik obrony cywilnej Gazy, Mahmud Bassal.
Aslih, szef portalu informacyjnego Alam24, przebywał w szpitalu na leczeniu po tym, jak został ranny w wyniku nalotu 7 kwietnia – poinformował AFP.
W tamtym ataku zginęło dwóch innych dziennikarzy: Ahmed Mansur i Hilmi Al-Faqaawi – wynika z ówczesnych doniesień medialnych. Izraelska armia podała, że atak z 7 kwietnia był wymierzony w Asliha, oskarżając go o działalność na rzecz Hamasu „pod przykrywką dziennikarza”.
Według izraelskich sił zbrojnych Aslih „infiltrując terytorium Izraela, uczestniczył w masakrze dokonanej przez organizację terrorystyczną Hamas 7 października 2023 roku.”
Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) potępił atak. Wskazano, że Aslih współpracował z międzynarodowymi mediami aż do 2023 roku, kiedy to izraelski portal HonestReporting opublikował zdjęcie, na którym całuje go ówczesny przywódca Hamasu, Yahya Sinwar.
Według danych CPJ, co najmniej 178 dziennikarzy i pracowników mediów zginęło w Gazie, na okupowanym Zachodnim Brzegu, w Izraelu i Libanie od początku wojny.
Izrael wstrzymał na krótko operacje wojskowe w Gazie, by umożliwić uwolnienie Edana Alexandra – 21-letniego izraelsko-amerykańskiego żołnierza, przetrzymywanego przez Hamas od października 2023 roku.
Alexander, uznawany za ostatniego żyjącego zakładnika posiadającego obywatelstwo amerykańskie, został uwolniony w poniedziałek – tuż przed wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie.
Izrael wznowił ofensywę w Gazie 18 marca, po dwumiesięcznym zawieszeniu broni w wojnie przeciwko Hamasowi, wywołanej atakiem grupy 7 października.
W wyniku tamtego ataku na południowy Izrael zginęło 1 218 osób, głównie cywilów – wynika z danych AFP opartych na oficjalnych statystykach.
Ministerstwo zdrowia w Gazie, kontrolowanej przez Hamas, poinformowało w poniedziałek, że od wznowienia izraelskiej kampanii zginęło co najmniej 2 749 osób, co podnosi łączną liczbę ofiar śmiertelnych od początku wojny do 52 862.