Chińskie myśliwce nad Egiptem podczas pierwszych wspólnych ćwiczeń wojskowych

Dźwięk chińskich myśliwców przelatujących nad egipskimi piramidami odbił się echem w całym Bliskim Wschodzie, gdy Pekin zakończył wspólne ćwiczenia wojskowe z Kairem, mające na celu osłabienie strategicznego wpływu USA w niestabilnym regionie.
Chińska armia opublikowała w poniedziałek nagrania swoich odrzutowców, śmigłowców i samolotów transportowych lecących wysoko nad Saharą, określając pierwsze wspólne ćwiczenia sił powietrznych z Egiptem jako „sygnał pogłębiających się więzi wojskowych i zmieniających się sojuszy”.
Wspólne manewry z jednym z największych partnerów bezpieczeństwa USA odbyły się w czasie, gdy Waszyngton, pod rządami prezydenta Donalda Trumpa, coraz bardziej skupia się na sprawach wewnętrznych, dając Chinom możliwość zacieśniania więzi w Afryce Północnej i inwestowania miliardów w projekty związane z bezpieczeństwem.
„Podczas gdy Egipt spogląda poza tradycyjne partnerstwo z USA, nad Kairem wzbija się nowa era współpracy” – ogłoszono w materiale wideo opublikowanym przez międzynarodowy dział państwowego nadawcy CCTV, pokazującym start chińskiego myśliwca w nocnym niebie.
Według tabloidowego dziennika Global Times, należącego do organu Komunistycznej Partii Chin – People’s Daily, manewry nazwane „Orły Cywilizacji 2025” ustanowiły podstawy dla dalszej współpracy militarnej w czasie, gdy Egipt stara się unowocześnić swój sprzęt bojowy.
Analitycy podkreślają, że 18-dniowe ćwiczenia pomagają Egiptowi wzmocnić pozycję głównej potęgi regionalnej wśród państw arabskich i północnoafrykańskich, w obliczu narastającego regionalnego chaosu.
„To znakomita dyplomacja publiczna dla Chin, szczególnie na Bliskim Wschodzie” – powiedział Eric Orlander, współzałożyciel projektu China-Global South Project. „To jest to, co otwiera drzwi do sprzedaży dronów, rakiet przeciwlotniczych, broni lekkiej, transportowców itd.”
„Każda znacząca potęga regionalna potrzebuje sił powietrznych, prawda?” – dodał.
Orlander zaznaczył jednak, że przejście na systemy chińskich myśliwców jest kosztowne, a USA mogą w odpowiedzi wstrzymać wsparcie finansowe dla egipskiej armii, jeśli Kair zwiększy zakupy chińskiego sprzętu wojskowego.
Stany Zjednoczone, będące od lat 70. głównym partnerem bezpieczeństwa Egiptu, sąsiadującego Izraela, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i krajów Zatoki Perskiej, dokonały jednak znacznych cięć zagranicznych pod rządami Trumpa – co wyraźnie odczuł region.
Tymczasem Egipt, który zmaga się z kryzysem w Gazie na północnym wschodzie, przemocą etniczną w Sudanie na południu i niestabilnością w Libii na zachodzie, znajduje się w trudnym położeniu geopolitycznym.
Chiny zapowiedziały miliardowe inwestycje m.in. w zakłady produkujące satelity w Egipcie, zdolne do tworzenia sprzętu do wojskowego nadzoru.
Chińskie siły powietrzne określiły ćwiczenia jako „nowy punkt wyjścia i ważny kamień milowy we współpracy wojskowej między oboma krajami”, zaznaczając zakończenie manewrów.